• Shuffle
    Toggle On
    Toggle Off
  • Alphabetize
    Toggle On
    Toggle Off
  • Front First
    Toggle On
    Toggle Off
  • Both Sides
    Toggle On
    Toggle Off
  • Read
    Toggle On
    Toggle Off
Reading...
Front

Card Range To Study

through

image

Play button

image

Play button

image

Progress

1/142

Click to flip

Use LEFT and RIGHT arrow keys to navigate between flashcards;

Use UP and DOWN arrow keys to flip the card;

H to show hint;

A reads text to speech;

142 Cards in this Set

  • Front
  • Back

Trzypodstawowe instytucje rynkowei kategorie ekonomiczne. Egzemplifikacja z ekonomiki kultury

1. Sektor publiczny (placówki narodowe,np. KBF, MOCAK, Muzeum Narodowe albo Teatr Bagatela, Teatr Groteska, TeatrVariete, Teatr Ludowy, no i generalnie wszystkie domy kultury, biblioteki)


2. Sektor prywatny (C.K. Rotunda, generalnie prywatne instytucje kultury)


3. Instytucje pozarządowe NGO (wszelkie organizacje, stowarzyszenia, fundacje)

Sektor publiczny: scharakteryzuj

Składa się z sektorówpaństwowego i samorządowego; do sektora publicznego należą jednostkipodległe Skarbowi Państwa, samorządom albo państwowym osobom prawnym. Jestbardzo ważnym określenie, czy dana placówka należy do tego sektora, bowiem ograniczająje określone prawa i zasady gromadzenia i wydawania środków finansowych(publicznych), a także musi zapewnić ich jawność i przejrzystość. Obowiązkiempaństwa i samorządów w sektorze publicznym jest umożliwianie działalnościpaństwowym instytucjom kultury

Środki publiczne - czo to?

To dochody i przychodypubliczne, głównie z podatków, kar, grzywn, dochodów z majątków publicznych

Budżet - czo to?

Bejc przeznaczony nadany cel w danym okresie czasu, zatwierdzamy przez Sejm (państwo) albo organyadministracji samorządowej (gminy etc., samorządy)

Dotacje i subwencje - szto e to takoje?

To przepływ hajsu od jednych podmiotów sektora publicznego na rzecz innych,lub na podmioty spoza tego sektora

Sektor prywatny: scharakteryzuj

Działa w nim mechanizm rynkowy,będący formą organizacji gospodarki, w której indywidualni konsumenci iproducenci współdziałają ze sobą za pośrednictwem rynku. W przypadkukultury, mamy do czynienia z sektorem kreatywnym, a podmioty prowadzącetę działalność zaliczają się do II sektora. Generalnie są toprzedsiębiorstwa i organizacje gospodarcze stanowiące własność prywatną albotakie, w którym państwo lub samorząd ma udziały, nieprzekraczające jednak 50%całości.

Sektor pozarządowy (NGO) - czo to

Określenie tego sektora, sytuującego się międzypublicznym a prywatnym jest trudne dla ekonomisty kultury, bo ani niedziała według nakazów centralnego planisty, ani według zasad wolnego rynku

Istota sektora pozarządowego?

Podmioty działające w tym sektorzedziałają na zasadzie non profit (choć to wcale nie znaczy, żenieefektywnie). Instytucje te mają właśnie odnieść jak największy zysk, jednakzamiast dzielić go między właścicieli, przeznaczają go na działalność statutową= maksymalizacja zysku nie jest ich nadrzędnym celem, $ nie jest celem samym wsobie. Działają one niezależnie od państwa, pozwalają aby obywatele bralisprawy w swoje rąsie i wspólnie z samorządami tworzą instytucjonalną podstawięspołeczeństwa obywatelskiego, dlatego państwa wprowadzają dla NGO’sów wiele ulgi zwolnień podatkowych, specjalne subwencje etc.

Skąd NGO'sy biorą hajsik? $$$ Podaj z 6 źródeł

Podstawą dla zbierania środków jest tu dotacja od jednostekposiadających nadwyżkę zarobkową – postawa filantropijna. Ponad to, non profit muszą miećumiejętność zdobywania hajsu z innych źródeł - to podstawowa cecha NGO, a tymisposobami mogą być:


- dotacje od państwa,


- samorządów,


- pojedynczych osób,


- członkóworganizacji,


- wpływ we zbiórek publicznych,


- opłaty ludności za usługi etc.

Cztery podstawowe struktury rynku?

Teoriaekonomii podaje cztery podstawowe struktury rynku w zależności od intensywnościpanującej w nim konkurencji związanej z m.in. liczbą uczestniczących w rynkufirm i swobodą wejścia na rynek nowoczesnych producentów.


- konkurencja doskonała


- monopol


- duopol


- oligopol

Czo to konkurencja doskonała?

Wieleproducentów, każdy może sobie swobodnie wchodzić na rynek i go opuszczać, ależaden nie jest na tyle silny aby narzucić cenę rynkową.

Czo to monopol?

To dominacjajednego podmiotu na rynku w danej branży

Czo to duopol?

Tokonkurencja dwóch liderów dominujących na rynku, proponujących to samo dobrolub usługę.

Czo to oligopol?

Jestczysty lub zróżnicowany. Czysty to całkowita dominacja kilku lub kilkunastuprzedsiębiorstw w produkcji danego produktu (stal, gaz). Nie można wtedyustalić ceny wyższej niż rynkowa, chyba że poziom produktu jest dużo wyższy,ale głównie przewagę konkurencyjną może tu stanowić obniżka cen. Zróżnicowanyto kilka przedsiębiorstw proponujących dość zróżnicowane wyroby np. samochody.Można ten zróżnicować pod względem wyglądu, cech, serwisu. Firma zostajeliderem jeśli proponuje zróżnicowaną ofertę np. samochodów i mają one adekwatnącenę, wtedy są pieniążki. TUTAJ MAMY PARU PRODUCENTÓW, KTÓRYCH CENY SĄUZALEŻNIONE OD SIEBIE NAWZAJEM, TRZEBA ŚLEDZIĆ INNE FIRMY I REAGOWAĆ NA ICHDECYZJE CENOWE.

PKB - co to?

ProduktKrajowy Brutto, jeden z mierników efektów pracy społeczeństwa danego kraju,zsumowana wartość dóbr i usług wyprodukowanych na terenie danego kraju (przeznarodowe podmioty jak i zagraniczne, w danym czasie)


Co to finanse publiczne?

Hajsz budżetu państwa, a także fundusze gromadzone przez państwo pozabudżetowo,czyli środki „parabudżetowe”, budżety samorządów i budżety ubezpieczeńspołecznych.

Ekonomika kultury - definicja?

Tomłoda dyscyplina naukowa badająca zjawiska i prawidłowości ekonomicznewystępujące w kulturze i jej przemysłach, a także ustalająca instrumentypolityki ekonomicznej efektywne w sferze kultury. Dąży do tego, aby postrzeganabyła nie jako dziedzina badawcza lecz jako dziedzina ekonomii.

Ekonomika kultury - początki: kiedy, czemu?

Jej początki sięgają lat 60. XX wieku, znaczącą rolę odegrały tu prowadzone w tychlatach debaty poświęcone przede wszystkim problemowi finansowania kultury ześrodków publicznych w warunkach gospodarki rynkowej. Do stworzenia fundamentów ekonomiki kultury przyczyniły się wznakomitym stopniu opublikowane przez Baumola i Bowena w 1966r. Performing Arts: The Economic Dilemma, analizydotyczące jednej dziedziny kultury tj. sztuk widowiskowych, wskazując, że pracaartystyczna w sposób odmienny od pozostałeś podlega wpływom postęputechnologicznego.

Ekonomika kultury - rozwój dziedziny

Liderem światowym w ramach prowadzenia ekonomiki kultury sąStany, działa tam Association of Cultural Economics International – ACEI,czyli wiodąca na świecie organizacja w tej dziedzinie, regularnie wydającapisma z artykułami naukowców. Dziedzina ta zadziałała się głównie w USA,Europie, Australii, Kanadzie i Azji.




- Lata 90.Throsby „Ekonomia i kultura”, elementarne dzieło, wytyczył obszary, którymizajmuje się Ekonomika kultury. Dużąaktywność wykazują organizacje międzynarodowe: Rada Europy, UNESCO, UniaEuropejska.


Dziedzinarozwija się na różnych obszarach: kształtowanie preferencjikonsumentów, analiza popytu i podaży, rynek mediów, rynek sztuki, historięmyśli ekonomicznej w kulturze, rynek pracy artystów, chorobę kosztów Baumola,organizacje non profit w kulturze, publiczne subsydiowanie kultury, kwestiewłasności intelektualnej etc.

Ekonomika w Polszy?

W Polsce od 1980r. w Warszawie prowadziło się badania w Zakładzie Ekonomiki Kultury, potem zadanie to przejęli niezależni badacze i instytucje (np. Fundacjo Pro Cultura).

Throsby: o co apeluje?

O odejście od dominacjiekonomicznych interpretacji świata. Nie można prowadzić poprawnej analizyekonomicznej procesów kulturowych bez uwzględnienia cech specyficznych, któreodróżniają je od ogółu dóbr rynkowych. Jeśli ekonomiści zrozumieją czym różniąsię dobra kulturalne od zwykłych dóbr, będzie możliwe wytworzenie koduporozumienia między nimi a przedstawicielami kultury.

Throsby: co czeba skumać

Różnice między wartością kulturalną aekonomiczną,specyfikę kapitału kulturowego, znaczenie kultury dla zrównoważonego rozwoju

Throsby: istota dobra kulturowego?

Wymaga kreatywności, jest objęte prawem własności intelektualnej,wytwarza znaczenie symboliczne


Throsby: impuls do zachowań kulturowych a ekonomicznych?

- Kulturowych: ma charakterkolektywny, dąży do doświadczenia zbiorowej produkcji i konsumpcji, któremają inną, wyższą wartość od sumy działań indywidualnych.


- Ekonomicznych: indywidualnachęć konsumenta do maksymalizacji swojej korzyści i producenta domaksymalizacji zysku.

Throsby: czemu wydzielenie wartości ekonomicznej od kulturowej przy wycenie dóbr kultury jest tak ważne?

Bo na ich jakość składa się estetyka, duchowość, wartośćhistoryczna, symboliczna i autentyczność. Bezwartościowe z perspektywyekonomicznej dobro może dzięki wartości kulturalnej wytwarzać niezwykłe zysku.

Specyfika dóbr kultury a interwencjonizm państwa?

Taspecyfika dóbr kulturalnych była argumentem dla pierwszym ekonomików kulturydla interwencjonizmu państwa wobszar dóbr kultury, odnosząc się do ich pozytywnegoefektu zewnętrznego jako dobra publicznego.

Dobra publiczne wg Samuelsona?

Dobramipublicznymi dysponuje konsument zbiorowy i chociaż używa ich więcej niż jedenodbiorca, nie wpływa to na wzrost ich kosztów wytworzenia. Nie ma tu aspektuwykluczenia i rywalizacji (charakterystycznego dla dóbr prywatnych).

Na czym polega dwoistość dóbr kultury?

Że mogą byćdobrem publicznym, a potem zostać nabyte przez jednego właściciela i stać siędobrem prywatnym z ograniczeniem do ich publicznego korzystania (np. koncesja,prawo autorskie). Dlatego interwencjonizm państwa ma charakter państwowy.


DOBRAKULTURY, SZCZEGÓLNIE WYSOKIEJ, MOGĄ BYĆ UZNANE ZA DOBRO PUBLICZNE O POZYTYWNYMEFEKCIE ZEWNĘTRZNYM, W ICH PRZYPADKU MECHANIZM RYNKOWY ZAWODZI CO JESTUSPRAWIEDLIWIENIEM DLA CZĘŚCIOWEJ INTERWENCJI PAŃSTWA

Czo to kapitał kulturowy?

Jestźródłem identyfikacji społecznej, a także jej podziałów; kapitał kulturowynabywany jest od społeczeństwa w którym żyje jednostka, który umożliwia jejskuteczną komunikację w danym środowisku.

Choroba kosztów Baumola: postęp technologiczny a koszta produkcji artystycznych? Opisz

Postęptechnologiczny nijak ma się do zmniejszenia kosztów produkcji widowiskartystycznych, gdyż są one archaicznym sektorem gospodarki, gdzie nie zmieniasię wydajność pracy. Przykład: nie możemy zmusić orkiestrę symfoniczną abygrała dwa razy szybciej, poza tym, wymaga ona takiej samej obsady i tego samegoczasu wykonywania. Wszelkie innowacjenie skracają więc czasu produkcji ani nie przyspieszają sposoby wytwarzania„produktu” kulturalnego jakim jest odbiór sztuki, generują jedynie koszty. Co więcej, produkcja sztuk widowiskowychcharakteryzuje się wysoki i stale rosnącym (inflacja) kosztem osobowym, którynie ma prawa być łagodzony wzrostem wydajności pracy, prowadzi jedynie do zwiększenia jednostkowego kosztu produkcjikulturalnej, bo wszelkie cięcia kosztów odnoszące się do podniesieniawydajności, obniżą jakość produkowanej sztuki.

Choroba kosztów Baumola: zainteresowanie kulturą w społeczeństwie = ciągłe niedofinansowanie

Biorącpod uwagę, że dobra kultury cieszą się (jeśli nie są za dara) małymzainteresowaniem społeczeństwa, ceny utrzymywane są na poziomie niższym, niżbynakazywał rachunek ekonomiczny. Hajs wydany nie jest równoważony wpływem zkasy. Stąd w sektorze kultury wieczne niedofinansowanie.Edit: dziśta teoria dalej aktualna, ale troszkę lepiej, bo np. Festiwale mająwolontariuszy, albo społeczność lokalna przejmuje część obowiązków.

Czo to decentralizacja?

To przekazywanieuprawnień państwa samorządom; instytucje artystyczne mają być finansowane przezwładze publiczne wszystkich szczebli, władze centralne odpowiadają jedynie zanajważniejsze instytucje o charakterze narodowym oraz za placówki kształceniamłodych artystów.

Czo to subsydiarność?

Wywodzisię z katolickiej nauki społecznej, daje pierwszeństwo działaniom jednostekprzed władzą publiczną, niższych szczebli nad wyższymi. To podstawowa zasada wUE, dzięki niej Unia nie ingeruje w samodzielne ustanawianie politykikulturalnej przez poszczególne państwa

Czo to de-etatyzacja?

To nowepodejście do instytucji kultury, wyraża się w zmianach w sposobie ichzarządzania. Chodzi o „oddalanie się” instytucji od państwa i nadanie imwiększej samodzielności i autonomii, zyskując inny status prawny (fundacji,stowarzyszenia, spółki akcyjnej czy z o.o.), państwo wciąż jest odpowiedzialneza nie, ale zmienia się sposób zarządzania nimi, podobnie jest z instytucjamiodpowiadającymi przed władzami regionalnymi i lokalnymi. To nowy trend, obecny w Australii, Finlandii,Niemczech, Włoszech i Szwecji.


Koncepcja państwa opiekuńczego: początki - Adam Smith.

Na początku nauki o ekonomii Adam Smith w 1776r. w "Bogactwo narodów" mówi, że własnośćprywatna jest podstawowym warunkiem działania rynku, a państwo możeinterweniować tylko w dziedzinie obronności, ochrony własności, wymiarusprawiedliwości i robót publicznych. Potem tę myśl czysto liberalną należałotrochę poszerzyć.


Koncepcja państwa opiekuńczego: Adolf Wagner (a to ci zestawienie hehe)

AdolfWagner (rodzina Rysia, serio, chyba jego wujek) na przełomie XIX i XX wieku podkreślał, że wraz z rozwojem społeczeństwamusi wzrosnąć wpływ państwa we wsparcie potrzeb sfery publicznej w postaciwydatków publicznych, które mają tę właściwość, że rosną szybciej niż wydatkiindywidualne. Koncepcja Wagnera przyczyniła się do powstania koncepcji państwaopiekuńczego.

Koncepcja państwa opiekuńczego: kryzys 1929, Keynes.

Odrzuceniemyśli czysto liberalnej to był kryzys 1929-1933, interwencjonizm okazał siękonieczny, szczególnie w momentach kryzysowych które mają charakter cykliczny. Podstawydo tej myśli stworzył John Meynard Keynes, uznał, że przyczyną problemówgospodarki rynkowej (nierównomierny rozwój, niepełne wykorzystanie potencjałuwytwórczego, bezrobocie) jest zbyt mała chęć prywatnych inwestorów doinwestowania. Państwo powinno interweniować w gospodarkę za pośrednictwemfinansów publicznych (zarówno instrumentów dochodowych jak pożyczki i podatki,jak i wydatków. Cel? Pobudzenie popytu wgospodarce oraz łagodzenie wahańkoniunkturalnych. Potem pokazali się oczywiście jego przeciwnicy

Koncepcja państwa opiekuńczego: współcześnie (mieszanka)

Współcześniemyśl ekonomiczna w kwestii interwencjonizmu państwa to mieszankapostkeynesowskich rozwiązań finansów publicznych i myśli neoliberałów, którzytrochę ogarnęli niektóre restrykcje Smitha i zalecają wprowadzenie dyscypliny wprzez kryteria restrykcyjne, takie jak: ograniczenie wysokości deficytubudżetowego, długu publicznego czy też uniemożliwienie spłacania długówpaństwowych przez pożyczki z banku centralnego.

Finansowanie kultury: USA

Oniuważają, że interwencjonizm państwa w kulturze to europejski wynalazek. Tamkultura zostaje sprawą odpowiedzialności prywatnej i przedmiotem działalnościdobroczynnej. Od dziecka uczeni są, że dzięki dobrowolnemu wsparciu każdegoobywatela, mają ogromny wpływ na kulturę, panuje duża współpraca lokalna. Jeślitych działań jest za mało albo są niewystarczające, wtedy wbijają funduszepubliczne

Finansowanie kultury: komunistyczne demoludy

Planistycznymechanizm alokacji dóbr i usług przez centralnego planistę. Podaż ciągle rosła,a ze względu na brak rywalizacji charakterystycznej dla gospodarki rynkowej,nie musiała gonić za nieograniczonym popytem. W rzeczywistości: gospodarkawiecznego niedoboru usług i dóbr. Ograniczała swobodę artystyczną iupolityczniała decyzje alokacyjne.

Interwencjonizm a państwo opiekuńcze

toodpowiedź na upaństwowienie sfery społecznej w komunie, wskazuje możliwośćinterwencjonizmu państwa w sferze społecznej w tym w kulturze, w warunkachgospodarni wolnorynkowej

Dziś: neoliberałowie kontra socjaldemokraci, tak źle i tak niedobrze

Kontrowersjedziś: neoliberałowie kontra socjaldemokracji (jak najmniej państwa kontra jaknajwięcej państwa). Jedni jednak mogliby doprowadzić do skomercjalizowaniakultury i ograniczyć do niej dostęp, drudzy z kolei są nieefektywny bozapewnia powszechny dostęp do kultury, przez co obniża inicjatywność twórców iprowadzi do nadmiernych kosztów administracyjnych

TRZECIA DROGA: NGO odpowiedzią na ten spór? Dlaczego?

Toodpowiedź na ten spór, czyli interwencjonizm państwa połączony z aktywnościąobywateli = trzecisektor; motto: „Nie ma praw bez obowiązków” brak pasywnej rozczeniowości! Podstawowe pytanie w finansowaniu kultury przezpaństwo:ILE PAŃSTWA W SFERZE SPOŁECZENEJ, A ILE PAŃSTWAKULTURZE. No i jakiego państwa.

Hajs od państwa jest tak ważny dla rozwoju kultury - bo formy finansowania wiążą się z 3 rzeczami:

1. Specyfiką dobra kulturowego


2. Ekspansją państwa opiekuńczego


3. Celami współczesnej polityki kulturalnej

O czym mówi Raport Europy z 1997r.? 4 cele polityki kulturalnej w Europie

1. Zachowaćtożsamość kulturową narodu


2. Zapewnićrówny dostęp do kultury


3. Promowaćtwórczość i wysokiej jakości dobra i usługi kulturalne


4. Zróżnicować ofertę kulturalną, aby każdypodmiot społeczeństwa znalazł coś dla siebie

Od czego zależy sposób finansowania kultury w danym kraju? (4)

Sposóbfinansowania kultury zależny jest od




1. historii


2. ustosunkowań społecznychkażdego państwa,


3. stopnia decentralizacji życiaspołecznego,


4. stopnia uspołecznienia decyzji




Wśródustabilizowanych gospodarczo, doświadczonych demokracji rynkowych podstawą jestjedność w różnorodności

5 MODELI POLITYKI KULTURALNEJ WŁADZ PUBLICZNYCHW EUROPIE

1. Nordycki (opartyna tradycjach socjokulturalnych)


2. Anglosaski (zdominującym rynkiem globalnym)


3. Śródziemnomorski (mocnooparty na dziedzictwie kulturowym)


4. Francuski (planowaniepaństwowe (ostatni przykład w Europie); ma największy w Europie budżetpaństwowy na kulturę (np. w 2002r. wynosił 12 mld EUR, a innych państweuropejskich 2 mld)


5. Niemiecki (wskazujeewolucję od państwa opiekuńczego, do społeczeństwa informacyjnegonosił )

Kultura w demokracjach europejskich

Kultura wdemokracjach europejskich finansowana (publicznie) jest często z loteriipaństwowych i środków unijnych (których celem jest wyrównanie poziomucywilizacyjnego państw członkowskich). Choć i tak najistotniejszym jestrozdzielenie obowiązków finansowych bardziej na samorządy, niż na środkiunijne, chodzi o współfinansowanie projektów ze środków lokalnych. Ważne jest,zamiast ciągnięcie od Unii, traktować kulturę jako środek do osiągania celu,generować miejsca pracy, wspierać mocno rozwój regionów, generować lokalnydochód.

Polityka kulturalna: FINLANDIA ; MEiK, Fińska Rada Sztuki - o co cho

Politykakulturalna podlega Ministerstwu Edukacji i Kultury (MEiK).




*Fińska Rada Sztuki: organ centralny + 9Rad Sztuki + 11 referatów regionalnych = instytucja pozarządowa za zasadzieprzedłużonego ramienia. Jej gł. zadanie to wspieranie artystów.

Polityka kulturalna: FINLANDIA, kto finansuje ze środków publicznych? Co jest najważniejsze? Co z emerytowanymi artystami?

Rządcentralny i lokalne władze samorządowej. Rady pośredniczą między władzami centralnymia lokalnymi i odwrotnie, szczególnie jeśli chodzi o bejc z Unii (takie QUANGOs w sumie). Na kulturęwydawało się np. w 2009r. 0,99% środków publicznych. Centrala w malutkim stopniu finansuje kulturę,dużo pieniądza idzie z loterii. Jedyny sektor znacznie wspierany przez państwo tokinematografia. Od paru ostatnich lat wspieranie twórczości było podstawąfinlandzkiej polityki kulturalnej. Wspieranie artystów jest najważniejsze, mająopracowany super system grantów. W przypadku emerytowanych artystów, tadziałalność rad jest też instrumentem ubezpieczenia społecznego.

Polityka kulturalna: FRANCJA - duże zcentralizowanie

Decentralizacjai owszem, ale tu władze centralne mają wciąż duże znaczenie (finansowanie,zagwostki legislacyjne i administracyjne). Samorządy i regiony są wspierane,ale nie mają kompetencji żeby działać samodzielnie. Ministerstwo definiujepriorytetu polityki kulturalnej, ma kontrolę nad budżetem, włączającfinansowanie realizowane przez Dyrekcje Regionalne ds. Kultury


Polityka kulturalna: FRANCJA. Wspieranie twórców - zasada „1% dla kultury” - o co tu cho?


Polega to na zaangażowaniu każdego podmiotu mającego budować, odnawiać czy rozbudowywać obiekty publiczne,aby przekazywał 1% kosztów na sztukę współczesną.

Polityka kulturalna: FRANCJA - wspieranie twórców - ulgi

Inne sposób dla wsparcia twórców to przywileje podatkowe na profesjonalistów. Partnerstwo publiczno-prawne ani sponsorowanie nie jest tu popularne. Wszystko reguluje się wewnątrz Ministerstwa.

Polityka kulturalna: NIEMCY, podstawa?

Subsydiarnośćjest tu podstawą, finansowanie jest w gestii obywateli i ich lokalnychspołeczności, tak więc samorządy ponoszą większość kosztów publicznych.Instytucje kultury funkcjonują dzięki finansowaniu publicznemu (z budżetówlandów i gmin). Funkcjonuje wiele organizacji jak Fundacja Sztuk Wizualnych,Niemiecka Rada Muzyki , które są głównym wsparciem dla kultury na szczeblufederalnym

Polityka kulturalna: NIEMCY, jak finansujemy twórców?

Artystówróżnie się finansuje: na projekty, udostępnianie przestrzeni do pracy, nagrodypieniężne itd. Ważne są bardzo te nagrody i granty zbierane przez wszystkieszczeble władzy. Corazlepiej działa partnerstwo publiczno-prywatne.

Polityka kulturalna: WIELKA BRYTANIA, podstawowy cel Ministerstwa Kultury, Mediów i Sportu?

Podniesienie poziomu życia przez działalność kulturalną i sport oraz rozwójprzemysłów kultury. Ministerstwo ma hajs z budżetu państwa oraz LoteriiNarodowej.

Polityka kulturalna: WIELKA BRYTANIA, QUANGO

Działatutaj ładnie QUANGO, rząd samodzielnie nie rozporządza piniondzem, jest ładniezasada przedłużonego ramienia. Są QUANGOsy z czterech rad sztuki: Anglii,Irlandii, Szkocji i Walii. Jest tu wiele programów merytorycznych dzięki czemureguły finansowania projektów są przejrzyste i śliczniutkie. Większośćsubsydiowanych organizacji to tak zwane charities, nie nastawione na zysk.

Polityka kulturalna: WIELKA BRYTANIA, partnerstwo w finansowaniu kultury

WielkaBrytania to super przykład partnerstwa w finansowaniu kultury, bo czynią topodmioty należące do różnych sektorów gospodarki. Wg statystyk, $$$ na kulturęz centrali vs z gmin to 50:50.

Polityka kulturalna: WIELKA BRYTANIA, Rady Sztuki

Wsparciemtwórczości zajmują się rady sztuki. Mają fajne programy mające na celu pobudzaćżycie kulturalne. Co ciekawe, funkcjonuje tu system rekompensowania twórcompublicznego wykorzystywania czy pożyczania ich dzieł (ale fajne!).

Tendencje finansowania kultury we współczesnej Europie (5)

-decentralizacja


-subsydiarność


- zasadaprzedłużonego ramienia (QUANGO)


-partnerstwo publiczno-prywatne


+ mecenat i sponsoring jako kładka łącząca publiczne z prywatnym


QUANGO - gdzie są w strukturze rynku, co osiągnięto dzięki temu rozwiązaniu?

organizacje QUANGO sytuują się pomiędzy ministerstwami kultury a instytucjami kultury. Uzyskano dzięki temu gwarancję społecznego nadzoru nad wykorzystaniem środków publicznych przy jednoczesnym zwiększeniu kompetencji samorządów w podejmowaniu decyzji.


- Zasada współfinansowania zeźródeł publicznych i prywatnych - Finansowanie kultury zaczętotraktować jako długoterminową inwestycję o charakterze zarówno społecznym jakekonomicznym- Publiczne instytucje osiągająwyższy stopień autonomii w kwestii sposobu zarządzania dzięki wykorzystywaniunorm prawnych trzeciego sektora (Schroeder, kanclerz Niemiec:„kultura musi pozostać zadaniem państwa, ale niekoniecznie administracjirządowej”)


Rozwój finansowania pośredniego - o co tu chodzi?

O tworzenie systemu rozwiązań o charakterze fiskalnym (zazwyczaj), który albo mazachęcić do finansowania kultury ze źródeł pozabudżetowych czy parabudżetowychalbo załagadzać ostrość reguł wolnego rynku w odniesieniu do instytucji,twórców czy producentów kultury.


Interwencjonizm państwa w komercyjnej działalności kultury

czyli głównie chodzi o działalność w przemyśle kulturalnym à kinematografia i czytelnictwo (rynek książki)

Zasada przedłużonego ramienia - na czym polega?

Stworzonaprzez Keynesa; chodzi w niej o to, że rząd nie uczestniczy bezpośrednio wpodziale pieniędzmi na kulturę, ale czyni to za pośrednictwem specjalnie w tymcelu powołanych niezależnych organizacji, tzw. QUANGOs (quasi-nongovernmentalorganisations), pierwszą taką organizacją była Rada Sztuki Wielkiej Brytanii,zajmująca się rozdzielaniem środków na kulturę zgodnie z zasadą przedłużonegoramienia

Infrastruktura kulturalna w Polsce: okres pierwszy (PRL)


Centralizacja, monopol własnościpaństwowej, decyzje upolitycznione, decyzje odnośnie kultury podejmowanejednocześnie w Ministerstwie Kultury i Sztuki jak i Wydziale Kultury KomitetuCentralnego PZPR, cenzura polityczna, od 1982r. Fundusz Rozwoju Kultury któryzwiększył odbiór kultury a artystom dał stabilność zawodową.

Infrastruktura kulturalna w Polsce: okres drugi (po 1989r.)

Terazmodel europejski, sektor publiczny jest głównym, ale nie jedynym źródłemfinansowania. W pierwszej dekadzie demokracji w Polsce sprawy kultury byłymarginalizowane, na przełomie tysiącleci zahamowano to i od 2000r. około jestlepiej. Odchodzi się od supermecenatu państwa i odejście MKiDN jako głównegoorganizatora, realizacja zadań głównie na szczeblu lokalnym, regionalnym,samorządowym

Infrastruktura kulturalna w Polsce : (II okres) główne cele

To: decentralizacja, łączenie środków publicznych z prywatnymi, zachęcanie do tworzenia pozarządowych instytucji.

Infrastruktura kulturalna w Polsce : (II okres) jak państwo zachęca?

Zlecaniem zadań państwowych samorządom i organizacjom pozarządowym i finansowanie ich drogą dotacji celowych, system ulg i zachęt podatkowych dla sponsorów i mecenasów.

Samorządy: podaj przykład jednostek samorządowych w Polszy

Samorządyna domy i ośrodki kultury, kluby, świetlice, biblioteki.

Rok 2003, loteria w Polszy - wiesz coś?

Umożliwionoprzeznaczenia znacznej części wpływów z loterii na kulturę (5% ceny każdegogłosu), które to środki idą na Fundusz Promocji Kultury, podlegający MKiDN. Kasata idzie na promowanie i wspieranie kultury.

Rok 2004 POLSZA W UE!

2004rok to ważna data dla stanu polskiej kultury, bo wejście do Unii dało nam dużohajsu w celu wyrównania poziomu cywilizacyjnego państw członkowskich.

Ocena finansowania kultury w Polszy (+)

Generalnieod 1989r. w sferze finansowania kultury w Polsce wiele się zmieniło. Przejściez gospodarki centralnej do rynkowej było dość nagłe i radykalne, ale strefakultury musiała się zaadoptować. Teraz umie ładnie korzystać zzarządzania, współpracuje z różnymisektorami gospodarki, wzrosła też aktywność obywatelska, tworząc trzeci sektor,czerpie ze wzorów europejskich, wykorzystuje środki piniążkowe z różnychźródeł, wszystkie szczeble administracji pracują, odnajdują się w nowychtechnologiach.

Ocena finansowania kultury w Polszy (-)

ALE: wciąż są niedociągnięcia. Np. decentralizacja zadań politykikulturalnej nie była dostosowana do specyfiki sektora, finansowanie kultury napodstawie rocznych budżetów, preferowanie instytucji kosztem projektów wrozporządzaniu środkami na różne gałęzie gospodarki, kulejące wsparcie dlatwórców i artystów, zły poziom edukacji kulturalnej, złe monitorowanie finansówi rozwoju przemysłu kultury. = BRAKSYSTEMOWYCH ZMIAN UWZGLĘDNIAJĄCYCH SPECYFIKĘ KULTURY, brak systematycznegomonitorowania i ewaluacji.

Art. 167 "Traktatuo funkcjonowaniu UE" - o czym on to prawi?

Uniazobowiązana jest przyczyniać się do rozkwitu kultur państw członkowskich zposzanowaniem ich narodowej i regionalnej różnorodności, promując jednocześniewspólne dziedzictwo kulturowe kontynentu europejskiego. Zachęca do współpracymiędzy państwami, a jej głównymi hasłami są: różnorodność, subsydiarność,współpraca kulturalna, wspólnota dziedzictwa kulturowego. Artykuł ten stanowiprawną podstawę do przekazywania środków finansowych UE w celu rozwoju sektorakultury, środki te płyną 2 strumieniami

Dwa strumienie przepływu środków z UE do państw członkowskich - wymienić proszę raz raz

1. W ramach programów unijnych,adresowanych bezpośrednio do sektora kultury. Przykład:


- Kultura 2000,


- Kultura 2007,


- Europejska Stolica Kultury


2. Przez fundusze strukturalne (FS) utworzonew celu wyrównywania poziomu rozwoju regionów w zjednoczonej Europie(finansowanie kultury w uznaniu jej za jeden z czynników rozwoju regionów).

Trudne początki środków pomocowych z UE - Kultura 2000? Co tam nie hasało?

Z początku,środki te stały się znaczącym źródłem finansowania kultury w jej 15krajach, środki te były jednak niedookreślone, np. Kultura 2000 nie ustalonojak środki z danej puli kaski zostały rozdzielone między dane kraje.

Korzyści dla kultury z funduszy unijnych?

Oceniając korzyści płynące dla kultury z funduszy unijnych nie wolno patrzeć jedynie na hajs. Korzyścią niematerialną jest możliwość współpracy z zagranicznymi partnerami, udostępnianie danemu państwu dorobku innej kultury, większy jest też kapitał doświadczeń wymieniany międzynarodowo w społeczności artystycznej, powstanie licznych sieci kulturalnych.

Problemy w przepływie środków z funduszy unijnych?

Problemy? Zaczęto myśleć, aby nie tylko zapewniać $ na rosnące potrzeby państw UE, ale też aby wymyślić sposób, by same potrafiły potem sprostać stworzonym przez siebie potrzebom, dotychczas finansowanym ze środków strukturalnych (tym bardziej, że kontakty międzypaństwowe powodowały zanik komunikacji wertykalnej wewnątrz kraju).

Lata 2004-2007: na czym polegała nauczka z programu Kultura 2000?

Lata 2004 – 2007 - unijna „15” powiększyła się do liczby 27 krajów, a głównymibeneficjentami środków unijnych stały się nowe państwa członkowskie. Po nauceprogramu Kultura 2000, zaczęto myśleć nad nową filozofią uzasadniania wydatkówna kulturę (dlatego długo trwa proces decyzyjny) - wspieranie kultury wregionach, ma być celem do tworzenia miejsc pracy, generowania dochodów etc. TRUDNEbiorąc po uwagę mentalność centralną i nieporadność sektora kultury w krajachpokomunistycznych.

Jak Rada Europy postrzega cel FS? (Funduszy Strukturalnych)

Poprawa atrakcyjności państw UE (ich regionów i miast), wspieranieinnowacyjności, przedsiębiorczości i wzrostu gospodarki opartej na wiedzy oraztworzenie większej liczby miejsc pracy.

Generalnie coraz lepsze monitorowanie procesu wykorzystywania środków jest dziś

DOWÓD NA ZMIANĘ PODEJŚCIA W POSTRZEGANIU ROLI KULTURY W NOWOCZESNYM SPOŁECZEŃSTWIE?

ROLAKULTURY W NOWOCZESNYM SPOŁECZEŃSTWIE – NIE TYLKO JAKO ŚRODEK DO OSIĄGANIACELÓW, ALE KLUCZOWEGO CZYNNIKA KREATYWNEGO W GOSPODARCE OPARTEJ NA WIEDZY.

Sektor nonprofit w kulturze: definicja

Sektor niedochodowy, sektor non profit,trzeci sektor, sektor pozarządowy, sektor niezależny, sektor dobrowolny,dobroczynny, obywatelski. Sektor ten działa sprawnie na obszarach, gdziepubliczny i prywatny zawodzą, czyli tam gdzie chodzi o działalność mającą pozytywne efekty zewnętrzne. Sektorpubliczny ma zadowalać przeciętnego Kowalskiego co w przypadku kultury dąży doobniżenia poziou proponowanych dóbr i usług; sektor prywatny z koleipartykularną jednostkę co w przypadku dóbr kultury prowadzi do komercjalizacjęlub elitaryzację.

Sektor nonprofit w kulturze: geneza

NGO’sypojawiły się głównie w Stanach i WB gdzie działalność filantropijna miała swojądługą tradycję, a początkową wiązało się z działalnością Kościoła, a w Anglii wXVI wieku (akt supremacji, Henryk VII) nabrało też charakteru świeckiego. Dziśosiąganie celów społecznych w tym krajach, dużo bardziej niż w innych,uzależnione są od działania instytucji non profit. Superciekawa jest genezatych organizacji, które wiążą się z dążeniem elit tych krajów do pokazaniaswojej pozycji: dominacji i odrębności. Przykład pierwszej organizacji nonprofil (amerykański) w kulturze: Museumof Fine Art i Boston Philharmonic (związanygłównie ze sztuką amatorską, w tym ludową).

Sektor nonprofit w kulturze: czemu mechanizmy III sektora nie sprawdzają sę w dwóch pozostałych? (4 powody)

1. Sektornon profit jest specyficzny, odpowiada tendencjom społeczeństw nowoczesnych ipostindustrialnych


2. Z czasemnon profit wycwaniły się tak, żeby oswoić sobie prawa rynku jak i działaniapubliczne, aby móc z nimi współpracować


3. Nauczyłysię pozyskiwać środki z innych źródeł, dlatego są odpowiednie dla działalnościkulturalnej,


4. Sektor nonprofit w kulturze uzyskał akceptację i wsparcie sektora publicznego. Akceptacjętę uzyskały w wyniku przeświadczenia, że sektor publiczny jest w tej kwestiinieskuteczny, że wymaga niezależnego pośrednictwa między sobą a społeczeństwem,poza tym działania oddolne lepiej są widziane przez ludzi.

W krajach z jakim typem gospodarki rozwinął się sektor non-profit?

SEKTOR NON PROFIT ROZWINĄŁ SIĘ W KRAJACH ROZWINIĘTEJGOSPODARKI RYNKOWEJ. USA -przeważający ich wpływ na działalność społeczną, obywatelską, kulturalną. WEuropie najliczniej występują w Wielkiej Brytanii (silnie zasilane hehe ześrodków publicznych, a w działalności kulturalnej mogą ubiegać się o status iprzywileje charities).


Co robią organizacje non-profit? (4)

1. Wprzypadku QUANGO’s: rozdysponowująśrodki publiczne na działalności sfery publicznej. Przykładem jest Rada SztukiAnglii, która, jako pośrednik między rządem a organizacjami kultury, finansuje kulturę w ramach wielu programów isystemów;


2. Jestpośrednikiem między sektorem publicznym, prywatnym a odbiorcami dóbr i usługspołecznych. Przykład w kulturze:agencje kojarzące mecenasów i sponsorów z twórcami i organizatorami kultury;


3. Zasilająsferę społeczną dzięki własnej samodzielności finansowej. Przykład: wszelkie fundacje kapitałowe, zakładane przy korporacjachlub indywidualne jak FundacjaGulbenkiana, czy Fundacja Gugenheima;


4.Realizują własną działalność, czylibezpośrednio świadczą usługi i produkują dobra w sferze społecznej. Funkcjonująjako szkoły non profit, instytutynaukowe, teatry, muzea, biblioteki etc.


Narodowa Loteria Brytyjska - gdzie się odbywa, jaki dokument reguluje jej działanie (przez jaki podmiot jest on przydzielany), kto jest operatorem i od kiedy, jak nazywa się podmiot kontrolujący jej funkcjonowanie i komu on podlega?

-odbywa się na terenie Zjednoczonego Królestwa i Wyspy Man


- funkcjonuje na zasadzie licencji przyznawanej operatorowi przez rząd


- od 1994 operatorem jest Camelot Group


- działalność regulowana przez The National Lottery Commission podlegającą bezpośrednio Ministerstwu Kultury, Mediów i Sportu

Narodowa Loteria Brytyjska - jak rozkładane są przychody (na co idzie hajs, procentowo)?

50% - nagrody


28% - szczytne cele


12% - rząd


5% - sprzedawcy


5% - operator

Narodowa Loteria Brytyjska - co to ma znaczyć te 28% na "szczytne cele" -

28% przychodu + wartość nieodebranych nagród




;przeznaczane na projekty z obszarów:


- zdrowia,


- edukacji,


- środowiska,


- pomocy charytatywnej,


- sportu,


- kultury oraz


- dziedzictwa narodowego




; od 1994 roku łączna suma £ 33 mld przeznaczona na realizację ok. 450 000 projektów

Narodowa Loteria Brytyjska - kto tam rozdziela fundusze?

12 organizacji (QUANGO) wybranych przez Parlament ze względu na posiadaną w danej dziedzinie wiedzę ekspercką organizacje skupione są w The National Lottery Distribution Fund (NLDF), administrowanym przez Ministerstwo Kultury, Mediów i Sportu

POWRÓT DO FISZKI NR 47: 5 MODELI POLITYKI KULTURALNEJ WŁADZ PUBLICZNYCH W EUROPIE, wymień no jeszcze raz wraz z krajami reprezentującymi i ogólną tendencją

1. Nordycki (Finlandia) - tradycja socjokulturowa


2. Anglosaski (Wielka Brytania) - dominuje rynek globalny


3. Śródziemnomorska - nastawiona na ochronę dziedzictwa kulturowgo


4. Francuski (Francja) - model państwowy, ostatni w Europie


5. Niemiecki - wykazuje ewolucję od państwa opiekuńczego do społeczeństwa opartego informacyjnego

Nordycki model polityki kulturalnej - jak nazywa się ich jednostka rządowa której podlega kultura? I czym z grubsza się zajmuje?

Ministerstwo Edukacji i Kultury (MEiK) zajmuje się oprócz rozwojem kultury, także sportem i edukacją.

Nordycki model polityki kulturalnej - struktura

Centrali podlega 9 Rad Sztuki, oraz analogicznie 11 podległych jednostek regionalnych (one głównie mają wspierać poszczególnych twórców)




= dlatego super opracowany system grantów dla twórców, mogą niemały $ wyciągnąć

Nordycki model polityki kulturalnej - formy wspierania finansowego kultury (5)

- różne formy stypentiów (dofinansowanie podmiotowe) dla artystów, które mogą być wypłacane nawet do 10 lat


- $ na projekty


- wsparcie emerytalno-rentowe


- fundacje


- mecenat i sponsoring

Anglosaski model polityki kulturalnej - nazwa jednostki rządowej zajmującego się kulturą

Ministerstwo Kultury, Mediów i Sportu

Anglosaski model polityki kulturalnej - jaka jest droga $ w polityce kulturalnej?

Nie idą one bezpośrednio z ministerstwa do podmiotów, lecz pośredniczą QUANGOsy - RADY SZTUKI przynależące do Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii.

Anglosaski model - jakie jednostki są zwykle dofinansowane? Skąd idą na to pieniążki?

Większość subsydiowanych brytyjskich instytucji to charities, organizacje non-profit, które dostają $ od państwa, a $ te idą z pieniędzy publicznych (budżet) + z Loterii Narodowej (!) w której określona część ma iść na tzw. "szczytne cele"

O modelu śródziemnomorskim nie ma nic

tak więc pusta fiszka :c

Francuski model polityki kulturalnej - struktura

Ministerstwo jest jednostką administracji państwowej i od niej zależy jak i gdzie pójdzie $ (na szczeblu centralnym jak i terenowym).




Działające w tym sektorze (kultury) organizacje i instytucje są zazwyczaj rządowe.

Francuski model - kto opracowuje strategię polityki kulturalnej?

Narodowe Plany Rozwoju - określają zadania dla władz centralnych jak samorządowych

Francuski model - rola państwa?

Służebna, ale tylko od niego zależy rozwój kultury narodowej i kształtowanie tożsamości europejskiej.

Francuski model - na jakiej zasadzie działa dysponowanie $?

Fundusze na konkretne dziedziny, aktywności twócze, dzięki temu kultura może rozwijać się równolegle

Niemiecki model polityki kulturalnej - struktura, finanse

Model zdecentralizowane, pieniądze głównie z budżetów lokalnych lub źródeł pozabudżetowych, w dalszej kolejności z budżetów regionalnych i centralnego

Program operacyjny - czo to? Jakie formy przybiera (2)?

Jeden z najważniejszych dokumentów biorąc pod uwagę pobieranie środków unijnych.


Przybiera formę krajową i regionalną. Na poziomie krajowym cele programu opracowuje Minister Rozwoju Regionalnego z innymi ministrami i przekazuje Komisji Europejskiej do akceptacji, jeśli chodzi o poziom regionalny, opracowuje go zarząd województwa i konsultuje z Ministrem Rozwoju Regionalnego. DZIĘKI TEMU ROZWIJAJĄ SIĘ REGIONY KAŻDEGO Z KRAJÓW CZŁONKOWSKICH UE



Dotacja a subwencja?

Chodzi o przekazanie środków pieniężnych z jednego podmiotu do innego, podmiotowo lub celowo. Różnica między nimi polega na tym, że dotacja ma charakter dobrowolny, subwencja jest uregulowana prawnie, to obowiązek, roszczenie prawne.

Sponsoring - przykład: Kulczyk Real Estate Holding

- firma mająca swoją siedzibę w budynku Ufficio Primo (architektonicznej perle modernizmu projektu Marka Leykama) zdecydowała się na niestandardową metodę skupienia uwagi potencjalnych klientów. Rzecz udało się zrealizować poprzez zaproszenie do współpracy organizatorów Art Yard Sale – targów sztuki współczesnej, a także pełne sfinansowanie tegorocznej edycji projektu. Akcja przyciągnęła uwagę mediów i zakończyła się sporą liczbą publikacji oraz relacji. Target tego aspektu przedsięwzięcia okazał się doskonale dobrany – zamożni klienci Kulczyk Real Estate Holding charakteryzują się wysoką świadomością współczesnej sztuki i jej wartości.

Sponsoring przykład 2: Orlen

W ubiegłym roku PKN ORLEN - zaangaż. w organizację XVI Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena – wydarzenia muzycznego o zasięgu międzynarodowym. Byli także sponsorem Polskiego Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, który co roku gromadzi wybitne osobistości świata filmu z kraju i z zagranicy. Podjęli również współpracę z Teatrem Narodowym – Operą Narodową. Chętnie angażują się w projekty mniejsze, niezależne, których potencjał kryje się nie tyle w rozmachu, ile w pasji twórców i wyjątkowości tworzonej przez nich sztuki. Dlatego też ich działaniami sponsorskimi objęli Teatr IMKA.

Rynek gier wideo: popularność, scharakteryzuj tendencje (rosnąca/malejąca) i czemu to tak

- wysoka bez względu na wiek, zawód czy wykształcenie. Why?




- zinformatyzowane społeczeństwo nie znosi próżni


- jej dostępność


- liczne mechanizmy sprzedających, coraz częściej ocierające się o obszar psychologii behawioralnej




;kilka ostatnich lat - dynamiczny rozwój sektora, rosnące wyniki finansowe

Rynek gier wideo: jak to wygląda w gospodarce światowej i w Polszy?

→ to sektor gospodarki dotyczący produkcji, marketingu i sprzedaży gier komputerowych,


→ największa stymulacja rozwoju technologii informatycznej


→ produkcja: daje zatrudnienie - programista gier, projektant gier, projektant poziomów, producent gier, animator, grafik, tester gier, game artist…


→ obecnie poziom rozwoju względnie równy w Ameryce Północnej, Azji i Europie - ok. 22-23 mld dolarów,


→ Polska na 19. miejscu w tabeli ogólnoświatowej, 408 mln dolarów.



Rynek gier wideo: średnie zarobki?

4500zł

Rynek gier wideo: polskie produkcje? (3)

- Wiedźmin


- Tomb Rider


- Dying light



Rynek gier wideo: ilu graczy w społeczeństwie polskim? (%)

72% (połowa płaci za gry, połowa bawi się za dara w necie)

Rynek gier wideo: najbardziej lukratywny projekt polski ostatnich lat?

Wiedźmin




Grupa CD PROJEKT wypracowała w 2015 roku 798 mln zł przychodów i 342,4 mln zł zysku netto. W sumie CD PROJEKT sprzedał 20 mln gier z trylogii wiedźmińskiej.

Rynek gier wideo: skąd $ zazwyczaj na projekty?

Hajs własny (największe ośrodki: mazowsze, śląsk, małopolska)

Rynek gier wideo: przychód globalny?

Przychód globalny: 74,2 mld dolarów (ok. 278 mld złotych). Ameryka Północna ok 23 mld DOL, Azja podobnie, Europa podobnie (22), Ameryka Łacińska mniej - 4,5mld.

Korzystanie z dóbr i usług kulturalnych w polskich gospodarstwach domowych w 2014r.?

ok 350zł na gospodarstwo, głównie są to opłaty za kablówkę i media (prawie 1/4 społeczeństwa bo 7,5 mln Polaków ogląda filmy nielegalnie w sieci)

Sektor mediów: udział w gospodarce? Ile zarobił?

1,8% - 30,9mld zł

Sektor medialny: z jakiego źródła głównie czerpiemy informacje?

Internet i tv

Sektor medialny: tv - giganty (5 wymień)



- TVP 1 (milion widzów)


- Polsat (800 tys.)


- TVN (760 tys.)


- TVP 2


- TVP Info

Sektor medialny: radio - giganty (5 wymień)

- RMF 25% (udział)


- Zet 14%


- Jedynka 9%


- Trójka


- VOX

Sektor medialny: portale internetowe (3)

- WP (18mln)


- Onet (17 mln)


- Interia (14mln)



Sektor medialny: gazety (3) codzienne

- Fakt (ok. 300 tys.)


- Gazeta Wyborcza (ok. 150 tys.)


- Superexpress (ok. 150 tys.)

Sektor medialny: gazety (3) tygodniki

- Newsweek (130 tys.)


- Gość Niedzielny (prawie 130 tys.)


- Polityka (115 tys.)

Sektor medialny: stopień koncentracji własności

- wysoki stopień koncentracji; mierzony jest zakresem kontroli nad produkcją, zatrudnieniem, dystrybucją, widownią.

Sektor medialny: jaki rodzaj struktury rynku widać w mediach polskich? (monopol, duopol etc.)

W Polsce oligopol: Polsat, TVN, TVP, brak miejsc dla małych firm. TV Polska, Polsat, TVN – 80% udziału w rynku reklamy telewizyjnej. Zachodzą wszystkie procesy rynku medialnego (integracja). Koncentracja mediów nie działa na korzyść rynku medialnego, jego różnorodności, oddziałuje wręcz negatywnie.

Sektor medialny: rozwój III sektora w obywatelskiej działalności medialnej w Polsce?

Powinno się zachęcać do poszerzania gamy treści w środowiskach skierowanych do mniejszości, sektor ten jest w Polsce osłabiany (oligopolizacja), jednak UE promuje lokalne rozgłośnie o mniejszym zasięgu; ich rolą jest zachęcanie ludzi do życia we własnym środowisku, uczestniczenia w debacie społecznej; są narzędziami umacniania tożsamości.

Sektor medialny: jakie koncerny mają największe wpływy w polskich mediach?

- Bauer


- Ringer Axes Sprigel


- Endipresse

Product placement - co to i od którego roku regulowany w Polsce?

Lokowanie produktu (ang. product placement) jest mechanizmem, polegającym na wiadomym umieszczeniu danego produktu, bądź jego oznakowania, w środkach przekazu masowego (odpłatnie bądż nie) w taki sposób, by podświadomie przemawiał do odbiorcy i mimowolnie skłaniał go do jego zakupu, bez oczywistej, otwartej reklamy (tzw. reklamy outdoorowej).


W Polsce regulowany od ustawy z marca 2011r.

Rynek książki: stan czytelnictwa w 2014r.?

- W 2014 roku ani jednej książki nie przeczytało 58,3%Polaków


- Tylko 11% Polaków przeczytało więcej niż 6książek w ciągu roku


- W ciągu miesiąca tylko 51% Polaków czytateksty dłuższe niż 3 strony.


:(

Rynek książki: co Polacy czytają najchętniej?

- Literatura piękna (ok. 20%)


- Romanse (ok 20%)


- Non-fiction (np. biografie, listy - ok. 20%)


- Kryminały (ok. 20%)

Rynek książki: ile piniądza wydaliśmy na książki w 2014 r.?

Wartość sprzedaży w 2014r. - 2,48 mld PLN (tendencja spadkowa)

Rynek książki: problemu rynku książki w PL? (4)

1. Postępująca koncentracja kapitału i konsolidacja rynku -> powstają konglomeratywydawniczo dystrybucyjne, które mają też własne księgarnie internetowe i cyfrowe.


2. Dominacja sieci Empik. Empik ze swoją grupą wydawnictw jest najpotężniejszymgraczem. W przypadku wydawców beletrystyki jest w stanie sterować rynkiem.


3. Zauważalny odpływ klientów z księgarni tradycyjnych. Wzrost sprzedaży książek winternecie i alternatywne kanały dystrybucji stacjonarnej książek - sieci dyskontowe idrogeryjne, hipermarkety.


4. Piractwo internetowe - Chomikuj.pl - znaleźć tu można ponad 100 tysięcy wydanych popolsku tytułów książek.

Rynek książki: 2014r. najlepiej sprzedająca się książka i jakiego rzędu są to liczby?

"Gniew" Zygmunt Miłoszewski (W.A.B.) 150 tys.

Rynek książki: kto najlepiej zarabia w PL? (3)

1. Wojciech Cejrowski: 1,87 mln zł


2. Małgorzata Kalicińska: 963 tys. zł


3. Katarzyna Grochola: 945 tys. zł

Rynek reklam: ile $ rocznie w PL?

Ok. 7,5 mld zł

Rynek reklam: jakie sektory najwięcej $?

- Handel (spożywczy)


- Farmacja


- Telekomunikacja


- Motoryzacja


- Banki


- Handel ogólnie sklepy

Rynek reklam: ceny reklam? W telewizji, radiu, internecie?

- TV - od 500 d 50 tys. za 30s


- Radio - od 500 do kilkunastu tys. zł za 30s


- Net - od 190zł za 1000 odsłon

Rynek reklam: agencje reklamowe - czym się zajmują?

Organizowaniem polityki reklamowej, strategii, generalnie realizacja reklamy dla podmiotów

Rynek reklam: dom medialny - co to i co robi?

Organizacja marketingowa,której zadaniem jestplanowanie oraz zakupkampanii reklamowych wmediach masowych.

Rynek reklam: najdroższa reklama ever?

Coco Chanel z Nicole Kidman, 33 mln dolarów

Rynek reklam: najdroższe reklamy w PL? (3)

1. 67 milionów 600 tysięcyzłotych, wydał bank ING nakampanię z udziałem MarkaKondrata.


2. 43 miliony 900 tysięcy - bankMillennium z HubertemUrbańskim.


3. 43 miliony 300 tysięcy złotych- Getin Bank z PiotremFronczewskim


+ ROBERT LEWANDOWSKINA REKLAMIECOCA COLI I MASZYNEKGILLETTEZAROBIŁ 4 MLN ZŁ

Jak założyć stowarzyszenie/fundację w Polsce? DOKOŃCZ

aaa